12 Filmde Beyazperdenin İz Bırakan Öğretmenleri!

12 Filmde Beyazperdenin İz Bırakan Öğretmenleri! 24 Kasım 2016

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun!

Başlerken;

Hepimizin hayatında unutamadığı, belki de ebeveynlerinden bile daha fazla etkilendiği bir öğretmeni vardır mutlaka. Duygularımızı yoğurup pişirerek, bize yeniden tattıran sinemanın da öğretmenlere özel bir ilgisi vardır bu yüzden. Yaşamın kendisi gibi öğretmen tiplemesinin de sinema serüveni her uçtadır. 24 Kasım öğretmenler Günü'nde Murat Tolga Şen'in kaleminden Beyazperdenin en unutulmaz öğretmenleri yeniden hatırlamak istedik... 

Not: Dosyanın ilk yayın tarihi 24 Kasım 2013'tür.

Hababam Sınıfı Serisi

Hocaların Hocası Mahmut hoca! Hababam sınıfının en büyük düşmanı gibi görünen, onların yaptığı her tezgahı büyük bir zeka ve ciddiyetle bozan bu adam, aslında saçlarını ve sağlığını, öğrencilerini hayata ezdirmemek adına feda etmiş bir eğitim neferidir. Bir babanın sorumluluğuyla yaklaşır ve yine bir baba gibi nefret edilmek pahasına sessizce sever çocuklarını… Münir Özkul’un perdede “Yaşar Usta” ile birlikte en unutulmaz performansıdır. Hocalığı hala kalbimizde devam etmektedir.
 

Mahmut Hoca

 

Louanne Johnson

 

Sakıncalı Düşünceler (Dangerous Minds) (1995)

Louanne Johnson (Michelle Pfeiffer) Siyah kuşak sahibi bir deniz piyadesi, üstelik modellik yapabilecek kadar da güzel… Ama o önündeki her fırsatı itip belki de Bronx’dan sonra ABD’deki en tehlikeli yere, bir kenar mahalle lisesine vekil öğretmenlik yapmaya gidiyor. Latin ve siyahi öğrencilerin birbirlerini itip kaktığı bu kaybedenler sınıfını adam etmek için klasik metotlar yerine Bob Dylan şiirleriyle tavlıyor öğrencilerini ve tüm o katılığın ardında kalmış yürekler ısınıp birbirine yaklaşıyor. Coolio’nun Gangsta’s Paradise şarkısıyla hatırladığımız bu film, hala öğretmen filmlerinin en iyilerinden biri olarak duruyor.

 

Jamie Escalante   Stand and Deliver / Ayağa Kalk (1988)

Video furyası sırasında yakaladığım bu film, belki de seyrettiğim en muhteşem öğretmenle tanıştırmıştı beni: Jamie Escalante… Edward James Olmos’un oynadığı Bay Escalante gözden çıkarılmış Hispanic’lerle (Latin Amerika kökenli) dolu bir sınıfı adam eder. İki kere iki seviyesinde ve aklı dersten başka her şeyde olan bu adamları ileri seviye matematik dehasına çeviren öğretmenimizin sistemle olan mücadelesi izlemeye değer!

Cody Culp

Class of 1999/ Sınıf 1999 (1990)

1999’da bambaşka bir gelecek yaşayacağımızı ve otoriteyi sağlamak için robot öğretmenlere muhtaç olacağımızı düşünen bu çıtır seyirlik, “öğretmene saygıda kusur olmaz, olursa da başınıza neler gelir” tadında bir konuya sahip. Başlarda çete üyelerinin ağzını burnunu dağıtarak masum öğrencileri ve eğitim disiplinini koruyan ve öğrencilerinin robot olduğunu bilmediği Cody Culp’u (Bradley Gregg) bize sevdiriyor ama makineye güven olmaz misali bir programlama hatasından muzdarip öğretmenimiz işin suyunu çıkarıp okulu kan gölüne çeviriyor. B film severler tarafından epey beğenilen filmin Kickboxer şampiyonu Sasha Mitchell'in oynadığı devamı da çekildi.

Joe Willis

Fakülte (The Faculty) (1998)

İzlediğimiz öğretmen filmlerinde, genelde öğrencileri adam olsun diye saçını süpürge eden, onları hayata hazırlayan karakterler konu edilir ama Fakülte tam bir devrim! İçine uzaylı kaçmış okul yönetimi ve öğretmenlerin çocukların kelimenin tam anlamıyla başının etini yemesi ve bir grup kaybeden öğrencinin bunu fark ederek onları alt etmek için uyuşturucuyu silah olarak kullanması ancak Robert Rodriguez’in yönettiği bir filmde mümkün olurdu sanırım. Filmin tüm öğretmenleri bela olsa da aralarından benim aklımda en çok kalan, Terminatör 2 (Terminator 2 : Judgement Day)’nin T1000’i (civa adam) olarak hatırladığımız Robert Patrick’in oynadığı koç Joe Willis olmuş. Bu arada filmdeki profesör karakterinin adının da Edward Furlong olması güzel bir gönderme!

  • Beğen
    0
  BENZER HABERLER
  Yorum Alanı 0 Yorum Yapılmış
Misafir
Captcha